آیا ورزش می‌تواند دیستونی را بهبود ببخشد؟

دیستونی، نوعی اختلال حرکتی می‌باشد که چرخش یا حالت‌های غیرعادی در بخش‌های متفاوت بدن را به دنبال دارد. بیمار معمولا با چرخش و پیچش رخ داده اسپاسم یا لرزش را نیز تجربه می‌کند. انواع مختلفی از دیستونی وجود دارد که بنا به نوع آن ارگان‌های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در برخی مواقع، بخش‌های بدن ثابت مانده و یا قفل می‌شود و در دیگر مواقع، انقباض‌ها گاهی اوقات رخ می‌دهند. با این حال، نقش ورزش در دیستونی موثر بوده و نمی‌توان منکر تاثیر آن در مدیریت بیماری شد. در مقاله دیستونی چیست ما بیشتر درباره مشخصات و انواع این بیماری صحبت کردیم و در این مقااله قصد داریم تا به تاثیر ورزش بر این بیماری بپردازیم.

دیستونی ابتدایی از هر 1000 نفر 3 نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این بیماری می‌تواند در هر سنی رخ بدهد و منجر به از دست دادن وجه فیزیکی و اجتماعی بیمار شود.

آیا ورزش می‌تواند علائم دیستونی را بهبود ببخشد؟

ورزش درمانی می‌تواند به مدیریت دیستونی کمک کند. با آنکه نقش ورزش در دیستونی بااهمیت می‌باشد و علائم بیماری را کاهش می‌دهد اما ورزش به معنای خود درمانی دیستونی نیست.

بهبود دیستونی با ورزش برخی از علائم شامل تعادل ضعیف، وضعیت بدنی ضعیف یا سخت، پویایی و استقامت کم را تحت تاثیر مثبت قرار می‌دهد. همچنین به بیماران کمک می‌کند تا امور روزانه خود را راحت‌تر انجام دهند.

نقش ورزش در دیستونی و اهداف آن

بهبود دیستونی با ورزش می‌تواند به حفظ سلامت و بهبود عملکرد منجر شود. وقتی دیستونی تشخیص داده شد، به دنبال فیزیولوژیست ورزشی متبحر باشید تا در موارد ذیل به شما کمک کند:

  1. وضعیت مطلوب
  2. قدرت و انعطاف مطلوب دستگاه ماهیچه‌ای اسکلتی بدن برای حفظ و بهبود عملکرد
  3. آموزش رابطه ذهن – بدن و چگونگی کاهش استرس با تمرینات ورزشی

 

 

dysronia

 

راهنمایی‌های کاربردی فیزیولوژیست ورزشی

نقش ورزش در دیستونی با توجه به نوع آن متفاوت است. بنابراین، به دنبال فیزیولوژیست ورزشی باشید تا شما را با توجه به وضعیت بدنتان درمان کند. راهکارهای آسانی وجود دارد تا بتوانید علائم دیستونی را مدیریت کنید:

  • استرستان را کنترل کنید – استرس معمولا علائم دیستونی را تشدید می‌کند.
  • حفظ هماهنگی و وضعیت مطلوب بدنی حین فعالیت و استراحت
  • اطمینان حاصل کنید که کفش مناسبی پوشیده‌اید – کفش‌های ورزشی ساق‌دار می‌تواند به مچ و زانو کمک کند.
  • برای نشستن صندلی‌های پشت بلند با دسته انتخاب کنید و هنگام خواب از بالش استفاده نمائید.
  • ورزش‌های کم برخورد و متمرکز بر تنفس (مانند شنا، یوگا، پیلاتس و تای چای) باعث افزایش تناسب اندام و کاهش استرس می‌شود.
  • اگر انجام برخی امور خانگی برایتان دشوار بود، هر 5 تا 10 دقیقه به خودتان استراحت بدهید. بسیاری از راهکارهای خانگی هستند تا به شما در انجام امورتان کمک کنند.

دیستونیمطالب آموزشی

دیستونی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *